ІНДЕКС ВИЗНАЧЕННЯ ІНТЕНСИВНОСТІ КАРІЄСУ ЗУБІВ У ДІТЕЙ МОЛОДШОГО ВІКУ
DOI:
https://doi.org/10.35220/2523-420X/2024.2.14Ключові слова:
діти раннього віку, ранній дитячий карієс, інтенсивність карієсу, індекс інтенсивності карієсу, пульпіт, періодонтитАнотація
Мета дослідження. Стоматологічне здоров’я дітей завжди є надзвичайно важливою проблемою в сучасному суспільстві. За даними ВООЗ, захворюваність на карієс зубів у різних країнах і серед різного контингенту коливається від 80% до 98%. Існує достатньо методів оцінки активності та поширеності каріозного процесу у дітей раннього віку, але не всі можуть об’єктивно відражати клінічну ситуацію у ротовій порожнині в залежності від віку. Так, індекс кп не дає повної картини інтенсивності карієсу в тимчасовому прикусі тому, що не враховує кількість зубів у порожнині рота, яка залежить від віку дитини, та не враховує кількості видалених зубів й зубів із ускладненим карієсом. Метою наших досліджень було проведення оцінки інтенсивності карієсу зубів у дітей раннього віку за допомогою індексу кп та пропонованого нами індексу ІК(тз); провести аналіз недоліків застосування індексу кп у дітей раннього віку, та порівняти дані з даними індексу, який ми пропонуємо. Матеріали та методи дослідження. Нами обстежено 110 дітей, віком від 11 до 37 місяців, які мали карієс зубів та його ускладнення. Пацієнти були поділені на сім груп, в залежності від віку. Визначали індекс кп та нами запропонований індекс ІК(тз). Провели порівняльний аналіз отриманих даних. Наукова новизна. На нашу думку, індекс кп не показує всієї картини поширеності каріозного процесу в тимчасовому прикусі, особливо при ранньому дитячому карієсі. Запропонований нами індекс ІК(тз) враховує вік, кількість зубів, що прорізались, кількість зубів уражених карієсом, кількість зубів з ускладненням карієсу та кількість видалених зубів. Висновки. Аналіз отриманих даних дозволив нам дійти висновку, що індекс ІК(тз) дозволяє враховувати всі особливості плину каріозної хвороби у дітей молодшого віку, що надає можливість більш ефективно планувати профілактичні заходи (призначати ендогенну та екзогенну профілактики), прогнозувати перебіг хвороби.
Посилання
Біденко Н.В. Структура ураженості раннім карієсом тимчасових зубів. Актуальні проблеми медицини та біології. № 1 (33). 2015. С. 223–231.
Ярошенко О.Г. Деякі аспекти усунення карієсогенної ситуації в ротовій порожнині у дітей раннього віку. Мат. конф. «Науково-практичні аспекти індивідуальної та професійної гігієни порожнини рота у дітей та дорослих» (м. Одеса, 14–15 квітня 2019р.). Одеса. 2019. С. 81.
Смоляр Н.М., Кецман И.Н., Колесниченко А.В., Солонько Г.М. Карієс зубів у дітей дошкольного віку, проживаючих в сільскій місцевості. Стоматологія. 1990. № 2 С. 58–59.
Добровольська М.К., Левицька В.І., Чепель Л.І., Зайонц С.І., Заяц С.М. Порівняльний аналіз впливу чинників ризику виникнення карієсу зубів у переддошкільників Хмельницької області. Сучасні технології профілактики та лікування в стоматології. Матеріали II (ÌХ) з’їзду Асоціації стоматологов України. Київ. Книга плюс. 2004. С. 95–96.
Каськова Л.Ф., Шепеля А.В. Вплив антенатальних та постнатальних факторів на показники карієсу тимчасових зубів. Український стоматологічний альаманах. 2009. №5. С. 42–46.
Хоменко Л.О., Біденко Н.В. Захворювання дітей першого року життя як показник ризику раннього порушення стоматологічного здоров’я. Східноєворопейський журнал громадського здоров’я. 2011. № 1. С. 256–257.
Біденко Н.В. Ранній карієс у дітей: стан проблем в Україні та у світі. Сучасна стоматологія. 2017. № 1. С. 66–72.
Sokolova I.I., German S.I., Tomilina T.V., Slynko Yu.O., Potapchuk A.M., Skydan K.V., Udovychenko N.M. Possibilities of modern x-ray examination methods for diagnostics of hidden dental caries of approximal localization. Wiadomości lekarskie. 2019. №7. S. 1258–1265.
Beaulieu E., Dufour L.A. Ранній дитячий карієс: що можна зробити, щоб зберегти зуби на довгий час? Медицина світу. 2021. № 2. С. 57–62.
Pitts NB. Editorial piece: ICDAS An international system for caries Detection and Assessment being developed to facilitate caries epidemiology, research and appropriate clinical management. Community Dental Health. 2014. № 21(3) P. 193–198.
Ярошенко О.Г., Соколова І.І. Патент України на корисну модель №93812 «Спосіб визначення інтенсивності карієсу зубів у дітей молодшого віку». Опубліковано 10.10.2014. Бюл. № 19.