ВЗАЄМОЗВ’ЯЗОК ПЕРЕБІГУ БРОНХІАЛЬНОЇ АСТМИ З УРАЖЕНІСТЮ КАРІЄСОМ ЗУБІВ У ДІТЕЙ
DOI:
https://doi.org/10.35220/2523-420X/2023.4.12Ключові слова:
бронхіальна астма, тверді тканини, зуби, діти, лікуванняАнотація
Бронхіальна астма є запальним респіраторним захворюванням, що характеризується підвищенням гіперактивності трахео-бронхіального дерева. Бронхіальна астма проявляється як повторні епізоди диспное, кашлю, і хрипів. Згідно даних ВООЗ астма є одним із захворювань, які часто потребують застосування антибіотиків. Основні завдання у лікуванні астми спрямовані на нормалізацію життєдіяльності пацієнта, забезпечення нормального функціонування бронхолегеневої системи, і уникнути шкідливого впливу препаратів, які використовують для лікування астми. Вибір препаратів для лікування бронхіальної астми залежить від частоти загострень і ступеня тяжкості захворювання. Мета нашого дослідження. Дослідження взаємозв’язку між ураженістю карієсом зубів і тяжкістю перебігу бронхіальної астми у дітей. Матеріали і методи. Проведено стоматологічне обстеження 75 дітей з бронхіальною астмою віком 7, 12 та 15 років, які перебували на стаціонарному лікуванні в алергологічному відділенні Львівської міської дитячої клінічної лікарні та пульмо-алергологічному відділенні Львівської обласної клінічної лікарні «Охматдит». У обстежених дітей визначили інтенсивність карієсу постійних зубів за індексом КПВ та aктивність карієсу. Ступінь тяжкості бронхіальної астми у дітей визначено згідно класифікації бронхіальної астми. Результати дослідження. Встановлено, що у 12-річних дітей з І–ІІ ступенем тяжкості бронхіальної астми інтенсивність карієсу постійних зубів, в середньому, є нижчою порівняно з дітьми з ІІІ та з IV ступенем тяжкості (р<0,001). При порівнянні інтенсивності карієсу постійних зубів у дітей з І–ІІ та IV ступенями тяжкості бронхіальної астми встановлено достовірну різницю в усіх вікових групах (р<0,05). При дослідженні взаємозв’язку між тривалістю і тяжкістю бронхіальної астми та інтенсивністю карієсу зубів у дітей встановлено достовірні прямий кореляційний зв’язок середньої сили (r1=0,42; r2=0,52, p<0,05). Це свідчить про зростання інтенсивності карієсу зубів із збільшенням тривалості та підвищенням ступеня тяжкості бронхіальної астми у дітей. Висновок. Встановлено, що на стан твердих тканин зубів у дітей з бронхіальною астмою впливає тяжкість та тривалість захворювання, а також медикаментозне лікування.
Посилання
Arafa A., Aldahlawi S., Fathi A. Assessment of the oral health status of asthmatic children. Eur J Dent. 2017. № 11. Р. 357–63. doi: 10.4103/ejd.ejd_65_17
Arakawa H., Hamasaki Y., Kohno Y., Ebisawa M., Kondo N., Nishima S., et al. Japanese guidelines for childhood asthma 2017. Allergol Int. 2017. № 66. Р. 190–204.
Ferrazzano G.F., Sangianantoni G., Cantile T., Amato I., Ingenito A., Noschese P. Dental health in asthmatic children: A South Italy study. J Dent Child (Chic). 2012. № 79. Р. 170–5.
Антипкін Ю.Г., Чумаченко Н.Г., Уманец Т.Р., Лапшин В.Ф. Аналіз захворюваності та поширеності бронхіальної астми в дітей різних вікових груп по регіонах України. Перинатологія і педіатрія. 2016. № 1(65). Р. 95–9.
Авдеєв О.В., Видойник О.Я., Гевкалюк Н.О., Посоленик Л.Я., Град А.О. Стан тканин періодонту у дітей за бронхіальної астми. Світ медицини і біології. 2019. № 3(69). С. 7–9.
Бабенко В.М. Aлгоритм діагностики та превентивного лікування генералізованого пародонтиту у хворих на бронхіальну астму на тлі глюкокортикостероїдної терапії. Сучасна стоматологія. 2013. № 3. С. 168–71.
Видойник О.Я., Авдєєв О.В., Стаханська О.О. Клінічна ефективність лікувально-профілактичних заходів у дітей зі стоматологічними захворюваннями на фоні бронхіальної астми. Вісник проблем біології і медицини. 2015. № 1. С. 277–8.
Лещук С.Є. Ураженість карієсом постійних зубів у дітей з бронхіальною астмою. Український стоматологічний альманах. 2014. № 4. С. 51–5.
Смоляр Н.І., Лещук С.Є. Взаємозв’язок між астмою і карієсом зубів у дітей з бронхіальною астмою. Український стоматологічний альманах. 2012. № 6. С. 105–8.
Смоляр Н.І., Чухрай Н.Л. Оцінка визначення ступеня активності карієсу зубів у дітей шкільного віку як один із показників санації. Вісник стоматології. 2012. № 4. С. 97–100.
Антипкін Ю.Г., Лапшин В.Ф., Уманець Т.Р., Бережний В.В. Сучасна класифікація бронхіальної астми у дітей. Перинатологія и педіатрія. 2011. № 1(45). С. 8–11.