АНАЛІЗ ЕФЕКТИВНОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ КОМПЛЕКСУ ОДОНТОТРОПНИХ ПРЕПАРАТІВ НА АКТИВНІСТЬ ФОСФАТАЗ В ПУЛЬПІ ЗУБІВ ЩУРІВ В АНТЕ- ТА ПОСТНАТАЛЬНИЙ ПЕРІОД
DOI:
https://doi.org/10.35220/2523-420X/2024.4.7Ключові слова:
карієс, щури, вітаміни, експеримент, біохімічні маркериАнотація
Нормальний перебіг мінералізації твердих тканин зубів значною мірою залежить від достатнього надходження мінералів та вітамінів, особливо у критичні періоди внутрішньоутробного розвитку та раннього постнатального періоду. Недостатність таких нутрієнтів у цей час може посилювати вразливість зубів до карієсогенних чинників і зумовлювати ранню появу уражень емалі та дентину. Мета дослідження. Визначення впливу анте- та постнатального введення фтористого натрію, гліцерофосфату кальцію, комплексів вітамінів та їх композиції на біохімічні маркери пульпи щурів за умови утримання на карієсогенній дієті. Матеріали та методи. Дослідження проведено на 14 вагітних самках щурів і 69 їхніх нащадках. Вагітним і лактуючим самкам вводили фтористий натрій, гліцерофосфат кальцію, комплексів вітамінів або композицію цих препаратів. Потомство протягом 30 діб утримували на карієсогенній дієті Стефана. Був проведений біохімічний аналіз пульпи у щурів, які отримували різні одонтотропні препарати в анте- та ранній постнатальний період розвитку. Статистичну обробку даних виконували за допомогою програми STATISTICA 6.1 з використанням t-критерію Стьюдента. Результати дослідження. Виявлено, що введення фтористого натрію, гліцерофосфату кальцію та вітамінів в анте- та ранній постнатальний період сприяє підвищенню активності ЛФ та зниженню активності КФ у пульпі зубів порівняно з контролем. Найвищий показник співвідношення ЛФ/КФ відзначено у групі, де тваринам вводили композицію досліджуваних препаратів (NaF, ГФСа та «Аеровіт»). Така динаміка вказує на посилення мінералізуючої функції пульпи й ефективну протидію впливу карієсогенної дієти. Висновки. Комплексне застосування одонтотропних препаратів (фториду натрію, гліцерофосфату кальцію та вітамінів) у період внутрішньоутробного розвитку і лактації сприяє оптимізації біохімічних показників пульпи, що підтверджує доцільність такого підходу для профілактики карієсогенних змін у твердих тканинах зубів. Подальші дослідження можуть поглибити розуміння механізмів дії цих препаратів і сприяти розробленню ефективних стратегій запобігання карієсу.
Посилання
Доменюк Д.А. Особливості морфології емалі постійних зубів на етапах третичної мінералізації (Частина I). Інститут стоматології. 2019. № 1. С. 104-6.
Ковальов Д.В., Ковальова І.В. Як полегшити синдром прорізування молочних зубів у новонароджених. Практикуючий лікар. 2021. № 6. С. 9-12.
Долматова І.А. Біологічна роль вітамінів. Актуальні проблеми сучасної науки, техніки та освіти. 2020. № 11(1). С. 116-9.
Караваєва ТМ. Визначення деяких показників імунітету і ліпопероксидації в ротовій рідині у осіб з низьким рівнем вітаміну D. Клінічна лабораторна діагностика. 2019. 64(12). С. 753-7.
European convention for the protection of vertebrale animals used for experimental and other scientific purposes. – Strasburg.Council of Europe, 1986. № 123. Р. 51.
Наказ України «Про затвердження Порядку проведення науковими установами дослідів, експериментів на тваринах». Міністерство освіти і науки України. 2012. № 249.
Експериментальне вивчення токсичної дії та специфічної ефективності засобів для догляду за порожниною рота : [метод. рекомендації] / Т. П. Терешина та ін. Київ : ДФЦ МОЗ України, 2003. С. 22–23.
Експериментальні методи дослідження стимуляторів остеогенезу / А.П. Левицький та ін. : методичні рекомендації. Київ : ГФЦ, 2005. 50 с.
Рогач І.М., Керецман А.О., Сіткар А.Д. Правильно вибраний метод статистичного аналізу – шлях до якісної інтерпретації даних медичних досліджень. Науковий вісник Ужгородського університету. 2017. Вип. 2. С. 124-28.